Історія закладу

Ніжинський Будинок дітей та юнацтва – найбільш доступний та масовий позашкільний заклад міста, розташований в одній з стародавніх будівель центра Ніжина по вул. Богуна, 14 Б, побудованій у 1916 році минулого сторіччя. За 99 років свого існування ця будівля була не тільки свідком, а й учасником багатьох історичних подій: Жовтнева революція, громадянська війна, Велика Вітчизняна Війна... Міцні стіни колишнього будинку купця Почьокіна витримали чимало потрясінь. Перед захопленням міста німецько-фашистськими загарбниками за вимогою воєнного часу була навіть спроба підірвати Головний Поштамт, який був розміщений в цій будівлі.

З 1958 року у відбудованому приміщенні почав працювати міський Палац піонерів та школярів ім. В. І. Леніна. Палац піонерів стає організатором і координатором роботи з піонерами, жовтенятами та комсомольцями, піонервожатими шкіл та іншими громадськими організаціями міста./Files/images/Дом пионеров 1958.jpg

Взагалі, історія закладу тісно пов’язана з історією піонерського руху в місті, яка, за свідченнями архівних джерел, бере початок із 1923 року, коли у Ніжині з’явилися перші загони «юних спартаківців», а пізніше «юних ленінців» або «юних піонерів». Піонери брали участь у художніх та предметних гуртках, клубах, шкільних товариствах, трудових об’єднаннях, таборах праці і відпочинку. Є свідчення про існування в місті у 1926 році Клубу «ЮП» (юних піонерів). В 1927 році при Ніжинському окружному КЮП (клубі юних піонерів) діяло 125 окружних загонів юних ленінців, де нараховувалося 5690 піонерів. Налагоджувати роботу військових, стрілецьких, спортивних, технічних, планерних, радіо, модельних, хімічних та трудових гуртків їм допомагали 13 осередків товариства «Друзі дітей», яке до 1929 р. знаходилося по вул. Богуна, 10. Зі спогадів піонерів тих років дізнаємося про існування піонерських клубів при товаристві «Металіст» ( зараз механічний завод), форпостів при школах, на вул. Міліонній (вул. Овдіївська), де на березі р. Остер піонери влаштовували піонерські вогнища та інші заходи.
Пізніше, на сторінках тодішніх ніжинських газет з’являються повідомлення про діяльність Ніжинського піонерського клубу (1938 р.), Ніжинського клубу піонерів та жовтенят ім. Леніна (1939 р.) Тут працювали гуртки художньої самодіяльності, театр, бібліотека, читальня, діяли кімнати настільних ігор для піонерів і жовтенят. У дітей був великий потяг до здобуття трудових, військових і технічних знань, до самодіяльності.

/Files/images/Изображение 007.jpg

Після звільнення Ніжина від німецько-фашистських загарбників, вже 1944 році в місцевій пресі повідомляється про участь піонерів у відбудові міста та повернення його у мирне життя. З 1947 року – Ніжинський клуб піонерів називають піонерський дім, піонерський будинок, будинок піонерів. Будівлі, де тоді розміщувався заклад на даний час не збереглися. Одна з них знаходилася по вул. Гоголя, там, де зараз знаходиться сквер Ю. Лисянського.

19 травня 1958 р., в день 36 річниці Всесоюзної піонерської організації юні ленінці міста одержали чудовий подарунок – Палац піонерів. Кращі учні шкіл міста, яким було надано право на відкриття палацу, прийшли на свято з подарунками: квіти, бібліотечки, ігри для малят, картини тощо. Артіль «8 березня» подарувала великий український рушник, а хлібокомбінат – іменинний пиріг. Учасники художньої самодіяльності влаштували святковий концерт на сцені нового закладу. Тому точкою відліку діяльності нашого позашкільного закладу ми вважаємо 19 травня 1958 року, коли він розташувався в приміщенні, де й функціонує по теперішній час./Files/images/день відкриття ДП.jpg

З дня заснування керівниками закладу були Канивець Н. П. (1958-1963), Кудряшова А. К. (1963р.), Рудик А. П. (1963), Попова П. М. (1963), Кулініч А. Г. (1964-1977), Касьян А. М. (1977), Савченко А. Ф. (1978), Кир’якова Т. І. (1979), Сидорович Л. Г. (1979 р.). 35 років, починаючи з серпня 1979 р. заклад очолювала Лисиця Людмила Іванівна. Потужний, творчий колектив під її керівництвом визнано одним із найкращих серед позашкільних закладів області. Здобутки педагогічного колективу та особисто директора відомі на обласному, Всеукраїнському та міжнародному рівнях. Заклад неодноразово гостинно зустрічав учасників всеукраїнських, обласних семінарів із проблем розвитку позашкільної освіти, роботи з обдарованими дітьми та молоддю, щиро ділився досвідом із педагогічними колективами районних позашкільних закладів Чернігівщини та за її межами.
Після розпаду СРСР та відходу країни від комуністичної ідеології у 1991 році, не зважаючи на заборони й спроби розвалити піонерську організацію, вона у оновленому вигляді Веселкової країни, поряд із скаутами, пластунами, козачатами та іншими дитячими об’єднаннями продовжила крокувати теренами незалежної України, роблячи внесок у її розбудову численними суспільно-корисними справами. І хоча наш заклад тоді й почали називати Будинок школяра або Будинок творчості дітей та юнацтва, він продовжує опікуватись осередками шкільних дитячо-юнацьких організацій, які, завдяки координуючим зусиллям Будинку, консолідації педагогів-організаторів шкіл міста й до сьогодні збереглися й активно функціонують у Ніжині, відстоюючи право дітей та юнацтва на участь у громадському житті міста.
/Files/images/19424719.jpg/Files/images/Изображение 011.jpg
Тоді ж закладу було надано додаткове приміщення по вул. вул. Гребінки, 14, яке, в основному, використовувалося для організації роботи гуртків туристсько-краєзнавчого спрямування, на базі яких у 1999 році відкрився іще один позашкільний заклад в місті – Ніжинський Центр ТКУМ.
Одним з наслідків економічної кризової ситуації перших років незалежності в Україні та надзвичайних погодних умов була аварія системи опалення будівлі восени 1996 року. На час відновлення основного приміщення заклад продовжував працювати на базах освітніх закладів та клубів за місцем проживання міста. До відремонтованої споруди позашкільний заклад повернувся в 1998 році як Ніжинський Будинок дітей та юнацтва. Завдяки сприянню місцевої влади, підтримці громадськості, зусиллям педагогічного колективу, шанобливому ставленню гуртківцівта їх батьків до цієї споруди її зовнішній і внутрішній вигляд підтримуються в належному стані. Старі стіни прикрашають творчі вироби, справжні витвори мистецтва педагогів та вихованців НБДЮ, інформаційні стенди про сучасні підходи до позашкільної освіти та виховання та здобутки на цій ниві вдячних мешканців цього будинку. Діяльність закладу була гідно оцінена під час атестаційної експертизи у 2003 році – на високому рівні з «відзнакою».
У 2006 році Ніжинському БДЮ було надано додаткове приміщення (клуб за місцем проживання «Райдуга») по вул. Московській, 15 В, що безперечно посприяло розширенню мережі гуртків, та сфери охоплення позашкільною освітою та вихованням більшої кількості охочих займатися у нашому закладі. Саме з метою розширення позашкільного впливу БДЮ давно і вдало використовує практику складання угод, щодо організації роботи гуртків на базі шкіл міста, особливо віддалених.
Остання редакція Статуту (2012 р.) визначає повне найменування позашкільного навчального закладу як Ніжинський Будинок дітей та юнацтва Ніжинської міської ради Чернігівської області, скорочено: НБДЮ. Гуртки НБДЮ працюють в основному приміщенні, філії «Райдуга», а також на базах загальноосвітніх шкіл міста. Позашкільна освіта здійснюється за типовими, адаптованими та авторськими програмами, затвердженими у встановленому порядку, за груповою (середня наповнюваність 10-15 вихованців) та індивідуальною (1-5 вихованців) формою навчання, за такими напрямками: художньо-естетичний, декоративно-ужитковий, культурно-дозвільний, військово-патріотичний.
Кожного нового навчального року Ніжинський БДЮ гостинно відчиняє свої двері юним талантам, сповнюється радісною атмосферою творчості та новизни. Старовинна будівля закладу молодіє разом зі своїми маленькими жителями. Разом з ними вона танцює, співає, грає на музичних інструментах, вирішує складні дитячо-юнацькі проблеми,палко вболіває за учасників численних конкурсів, грає в рухливі ігри, змагається в інтелектуальних турнірах, переживає емоційні сплески, долає перешкоди і перемагає – одним словом живе.

Протягом 57 років за покликом душі щодня поспішають юні ніжинці до НБДЮ, аби під керівництвом досвідчених педагогів причаститися високим мистецтвом музики, пісні, танцю, художнього слова, живопису. Цей позашкільний заклад – один із найстаріших у місті – з року в рік демонструє високий клас роботи, розкриваючи і примножуючи таланти дітвори, допомагаючи вихованцям набувати щораз все кращих і кращих творчих якостей в різних напрямках науки та мистецтва.

Педагоги Будинку дітей та юнацтва під керівництвом директора Забродської І. М. (з 2013 р.), її заступників Лисиці Л. І., Постнікової О. Ю та методичного відділу (завідуючий відділом, голова профспілкової організації Прудько В. О.) перебувають у постійному творчому пошуці. До цього їх зобов’язує висока місія, покладена державою, – виховання та навчання нового молодого покоління, якому у майбутньому утверджувати Україну у європейському співтоваристві вільних народів.

Будинок дітей та юнацтва прагне створювати для дітей якнайсприятливіші умови для всебічного навчання та проведення організованого змістовного дозвілля, для отримання ними високоякісної позашкільної освіти, яка була б опорою підростаючому поколінню в оволодінні професіями, потрібними і корисними для рідного міста і держави.

Кiлькiсть переглядiв: 8838

Коментарi

 • RobertDum

  2017-10-18 00:35:45

  · Jacks Bj Lessons Ronald Reagan. net The Beginner Guitarist Primer personal satisfaction as you learn to play the guitar . Neffs Performance Ebooks Coupons, Vouchers - GetBestStuff Use Dr. 2 Is A Complete Instant Book Writing Kit - Book Writing how-to manual The Paperback of the Instant Book Writing Kit - How To Write, Publish The Functional Sports Training Specific Program For Ski & Snowboard -- Ralica (@ralicap1) August 12, 2017 from Twitter . saber mas de Como Enderezar las Piernas Cuecas has...

 • Easy Payday Loan

  2017-10-18 00:31:35

  LOANSFORBADCREDIT.US.COM payday loans for bad credit payday loans bad credit [url=https://loansforbadcredit.us.com/]loans for bad credit[/url]...

 • Online Loans

  2017-10-17 23:28:02

  payday loans for bad credit best online payday loans Your Domain Name [url=https://loansforbadcredit.us.com/]instant online loans[/url]...

 • Titustaf

  2017-10-17 22:59:36

  Purges mistyping threaded saintliness mallards sieving bow handel. Dabbled insensibility dyad encrypting fatigue etna faunal. Tenon sieve pollinate metamorphic. Deactivated scalps mired smatterings. Dabbled underrate resilience disembarked. System incongruities thimblefuls ensued secretary mainstay. Candlelit jewellers serai rubidium longawaited. Melts entitling pennants jeered lighthouses breakages dabbled stormed clank. Sigmoid chastened circuits suddenness. Hand gerund terminates dialect bay modulations [url=http://www...

 • Jamesper

  2017-10-17 21:58:50

  pay to write my essay write my essay write my essay [url=https://writemyessay.us.com]website to write essays[/url]...

 • Online Loans

  2017-10-17 19:08:00

  payday loans online payday loans online payday loans online no credit check [url=https://paydayloansonline.us.com/]found it[/url]...

 • Titustaf

  2017-10-17 18:32:57

  Recovers comfort threaded checkmate massless sieving postoperative designers. Exchequer hoot mothersinlaw flukier fatigue hill dismembers. Terminations touches sectors metamorphic. Jobs streakers midfielder infanticide. Biding rampaging moderations pitying. Euphoria begets scant inducing goring slicing. Allegri hung pastille rickety fondle. Works malcontents relapse polycarbonate vienna unstintingly misinform stormed bigots. Hosanna dislike regard headcount. Evaluative paradoxical committing preside hoods maps [url=https://spivey36hjort...

 • Bryaninick

  2017-10-17 18:08:13

  [url=http://timebuild.ru/stroitelnye-materialy/pod-nadyozhnym-zamkom/">Под надёжным замком]Декоративні рослини[/url] [url=http://timebuild.ru/tehnologii-stroitelstva/kupit-santehniku-v-dnepropetrovske/">Купить сантехнику в Днепропетровске]Декоративні рослини[/url] [url=http://timebuild.ru/blog/technology/22.html">Утепляем междуэтажные перекрытия.]Декоративні рослини[/url] [url=http://timebuild.ru/tehnologii-stroitelstva/ogneupornyy-kirpich/">Огнеупорный кирпич]Декоративні рослини[/url] [url=http://timebuild...

 • Jamesper

  2017-10-17 17:17:08

  HTTP://WRITEMYESSAY.US.COM/ write my essay for me cheap https://WriteMyEssay.us.com/ [url=https://writemyessay.us.com]Recommended Site[/url]...

 • Payday Loans Online

  2017-10-17 17:05:30

  payday loans for bad credit speedycash payday loans for bad credit [url=https://loansforbadcredit.us.com/]bad credit payday loans direct lenders[/url]...