Історія закладу

Ніжинський Будинок дітей та юнацтва – найбільш доступний та масовий позашкільний заклад міста, розташований в одній з стародавніх будівель центра Ніжина по вул. Богуна, 14 Б, побудованій у 1916 році минулого сторіччя. За 100 років свого існування ця будівля була не тільки свідком, а й учасником багатьох історичних подій: Жовтнева революція, громадянська війна, Велика Вітчизняна Війна... Міцні стіни колишнього купецького будинку витримали чимало потрясінь. Перед захопленням міста німецько-фашистськими загарбниками за вимогою воєнного часу була навіть спроба підірвати Головний Поштамт, який був розміщений в цій будівлі.
З 1958 року у відбудованому приміщенні почав працювати міський Палац піонерів та школярів ім. В. І. Леніна. Палац піонерів стає організатором і координатором роботи з піонерами, жовтенятами та комсомольцями, піонервожатими шкіл та іншими громадськими організаціями міста./Files/images/Дом пионеров 1958.jpg
Взагалі, історія закладу тісно пов’язана з історією піонерського руху в місті, яка, за свідченнями архівних джерел, бере початок із 1923 року, коли у Ніжині з’явилися перші загони «юних спартаківців», а пізніше «юних ленінців» або «юних піонерів». Піонери брали участь у художніх та предметних гуртках, клубах, шкільних товариствах, трудових об’єднаннях, таборах праці і відпочинку. Є свідчення про існування в місті у 1926 році Клубу «ЮП» (юних піонерів). В 1927 році при Ніжинському окружному КЮП (клубі юних піонерів) діяло 125 окружних загонів юних ленінців, де нараховувалося 5690 піонерів. Налагоджувати роботу військових, стрілецьких, спортивних, технічних, планерних, радіо, модельних, хімічних та трудових гуртків їм допомагали 13 осередків товариства «Друзі дітей», яке до 1929 р. знаходилося по вул. Богуна, 10. Зі спогадів піонерів тих років дізнаємося про існування піонерських клубів при товаристві «Металіст» ( зараз механічний завод), форпостів при школах, на вул. Міліонній (вул. Овдіївська), де на березі р. Остер піонери влаштовували піонерські вогнища та інші заходи.
Пізніше, на сторінках тодішніх ніжинських газет з’являються повідомлення про діяльність Ніжинського піонерського клубу (1938 р.), Ніжинського клубу піонерів та жовтенят ім. Леніна (1939 р.) Тут працювали гуртки художньої самодіяльності, театр, бібліотека, читальня, діяли кімнати настільних ігор для піонерів і жовтенят. У дітей був великий потяг до здобуття трудових, військових і технічних знань, до самодіяльності.
Після звільнення Ніжина від німецько-фашистських загарбників, вже 1944 році в місцевій пресі повідомляється про участь піонерів у відбудові міста та повернення його у мирне життя. З 1947 року – Ніжинський клуб піонерів називають піонерський дім, піонерський будинок, будинок піонерів. Будівлі, де тоді розміщувався заклад на даний час не збереглися. Одна з них знаходилася по вул. Гоголя, там, де зараз знаходиться сквер Ю. Лисянського.

/Files/images/Изображение 007.jpg

19 травня 1958 р., в день 36 річниці Всесоюзної піонерської організації юні ленінці міста одержали чудовий подарунок – Палац піонерів. Кращі учні шкіл міста, яким було надано право на відкриття палацу, прийшли на свято з подарунками: квіти, бібліотечки, ігри для малят, картини тощо. Артіль «8 березня» подарувала великий український рушник, а хлібокомбінат – іменинний пиріг. Учасники художньої самодіяльності влаштували святковий концерт на сцені нового закладу. Тому точкою відліку діяльності нашого позашкільного закладу ми вважаємо 19 травня 1958 року, коли він розташувався в приміщенні, де й функціонує по теперішній час./Files/images/день відкриття ДП.jpg
Після розпаду СРСР та відходу країни від комуністичної ідеології у 1991 році, не зважаючи на заборони й спроби розвалити піонерську організацію, вона у оновленому вигляді Веселкової країни, поряд із скаутами, пластунами, козачатами та іншими дитячими об’єднаннями продовжила крокувати теренами незалежної України, роблячи внесок у її розбудову численними суспільно-корисними справами. І хоча наш заклад тоді й почали називати Будинок школяра або Будинок творчості дітей та юнацтва, він продовжує опікуватись осередками шкільних дитячо-юнацьких організацій, які, завдяки координуючим зусиллям Будинку, консолідації педагогів-організаторів шкіл міста й до сьогодні збереглися й активно функціонують у Ніжині, відстоюючи право дітей та юнацтва на участь у громадському житті міста.
/Files/images/19424719.jpg/Files/images/Изображение 011.jpg
Тоді ж закладу було надано додаткове приміщення по вул. вул. Гребінки, 14, яке, в основному, використовувалося для організації роботи гуртків туристсько-краєзнавчого спрямування, на базі яких у 1999 році відкрився іще один позашкільний заклад в місті – Ніжинський Центр ТКУМ.
Одним з наслідків економічної кризової ситуації перших років незалежності в Україні та надзвичайних погодних умов була аварія системи опалення будівлі восени 1996 року. На час відновлення основного приміщення заклад продовжував працювати на базах освітніх закладів та клубів за місцем проживання міста. До відремонтованої споруди позашкільний заклад повернувся в 1998 році як Ніжинський Будинок дітей та юнацтва. Завдяки сприянню місцевої влади, підтримці громадськості, зусиллям педагогічного колективу, шанобливому ставленню гуртківцівта їх батьків до цієї споруди її зовнішній і внутрішній вигляд підтримуються в належному стані. Старі стіни прикрашають творчі вироби, справжні витвори мистецтва педагогів та вихованців НБДЮ, інформаційні стенди про сучасні підходи до позашкільної освіти та виховання та здобутки на цій ниві вдячних мешканців цього будинку.
У 2006 році Ніжинському БДЮ було надано додаткове приміщення (клуб за місцем проживання «Райдуга») по вул. Московській, 15 В/77, що безперечно посприяло розширенню мережі гуртків, та сфери охоплення позашкільною освітою та вихованням більшої кількості охочих займатися у нашому закладі. Саме з метою розширення позашкільного впливу БДЮ давно і вдало використовує практику складання угод, щодо організації роботи гуртків на базі шкіл міста, особливо віддалених.
Остання редакція Статуту (2012 р.) визначає повне найменування позашкільного навчального закладу як Ніжинський Будинок дітей та юнацтва Ніжинської міської ради Чернігівської області, скорочено: НБДЮ. Гуртки НБДЮ працюють в основному приміщенні, філії «Райдуга», а також на базах загальноосвітніх шкіл міста. Позашкільна освіта здійснюється за типовими, адаптованими та авторськими програмами, затвердженими у встановленому порядку, за груповою (середня наповнюваність 10-15 вихованців) та індивідуальною (1-5 вихованців) формою навчання, за такими напрямками: художньо-естетичний, декоративно-ужитковий, культурно-дозвільний, військово-патріотичний.
Кожного нового навчального року Ніжинський БДЮ гостинно відчиняє свої двері юним талантам, сповнюється радісною атмосферою творчості та новизни. Старовинна будівля закладу молодіє разом зі своїми маленькими жителями. Разом з ними вона танцює, співає, грає на музичних інструментах, вирішує складні дитячо-юнацькі проблеми,палко вболіває за учасників численних конкурсів, грає в рухливі ігри, змагається в інтелектуальних турнірах, переживає емоційні сплески, долає перешкоди і перемагає – одним словом живе.
Протягом 60 років за покликом душі щодня поспішають юні ніжинці до НБДЮ, аби під керівництвом досвідчених педагогів причаститися високим мистецтвом музики, пісні, танцю, художнього слова, живопису. Цей позашкільний заклад – один із найстаріших у місті – з року в рік демонструє високий клас роботи, розкриваючи і примножуючи таланти дітвори, допомагаючи вихованцям набувати щораз все кращих і кращих творчих якостей в різних напрямках науки та мистецтва.
З дня заснування керівниками закладу були Канивець Н. П. (1958-1963), Кудряшова А. К. (1963р.), Рудик А. П. (1963), Попова П. М. (1963), Кулініч А. Г. (1964-1977), Касьян А. М. (1977), Савченко А. Ф. (1978), Кир’якова Т. І. (1979), Сидорович Л. Г. (1979 р.). 35 років, починаючи з серпня 1979 р. по серпень 2013 р. заклад очолювала Лисиця Людмила Іванівна. З серпня 2013 р. по серпень 2017 р. - Забродська Ірина Миколаївна, з жовтня 2017 р. - Примаченко Валерій Степанович.
Потужний, творчий колектив визнано одним із найкращих серед позашкільних закладів області. Здобутки педагогічного колективу відомі на обласному, Всеукраїнському та міжнародному рівнях. Заклад неодноразово гостинно зустрічав учасників всеукраїнських, обласних семінарів із проблем розвитку позашкільної освіти, роботи з обдарованими дітьми та молоддю, щиро ділився досвідом із педагогічними колективами районних позашкільних закладів Чернігівщини та за її межами.
Педагоги Будинку дітей та юнацтва перебувають у постійному творчому пошуці. До цього їх зобов'язує висока місія, покладена державою, – виховання та навчання нового молодого покоління, якому у майбутньому утверджувати Україну у європейському співтоваристві вільних народів.
Будинок дітей та юнацтва прагне створювати для дітей якнайсприятливіші умови для всебічного навчання та проведення організованого змістовного дозвілля, для отримання ними високоякісної позашкільної освіти, яка була б опорою підростаючому поколінню в оволодінні професіями, потрібними і корисними для рідного міста і держави.
Кiлькiсть переглядiв: 32800

Коментарi

  • AlbertDen

    2018-02-14 13:49:08

    Earn on binary options [url=http://bin-partner.blogspot.com]bitcoyne course[/url]...

  • JoshJem

    2018-02-14 08:35:21

    Philos Trans R Soc Lond B Biol Sci 352:1295В­1302 Ferguson MA, Homans SW, Dwek RA, Rademacher TW (1988) Glycosyl-phosphatidylinositol moiety that anchors Trypanosoma brucei alternative tarmac glycoprotein to the membrane. But, presupposed the outstanding jeopardy of refracture following screw removal [11], we do not recommend removal until the athlete has completed their competitive careers. OPTION TWO: Be a prehistorical epinephrin addict [url=https://somervillepads.com/specification/characteristic-2/variant-5/]discount 20mg apcalis sx visa[/url] erectile dysfunction shake cure...

  • GornEi

    2018-02-14 05:54:48

    If infants are allowed to drink up larger quantities of vitality, it can relocate prominent nutrients from breast drain or directions (AAP, 2007). BMC Struct Biol 7:59 Morales MA, Renaud O, Faigle W, Shorte SL, Spath GF (2007) Over-expression of Leishmania greater MAP kinases reveals stage-specific induction of phosphotransferase activity. Arterioscler Thromb Vasc Biol, 17, 1521'1526 [url=http://b985radio.com/wp-content/data/conclusion2/sense8/]order 20 mg levitra professional overnight delivery[/url] erectile dysfunction young cure...

  • MarikFank

    2018-02-14 05:41:08

    Int J Parasitol 37:565В­576 McCall LI, Matlashewski G (2010) Localization and induction of the A2 deadliness factor in leishmania: averment that A2 is a pressure reaction protein. The dopamine signal that has been start to task as a teaching signal in the storage of these associations in particular has been subject to much scrutiny, but some certification has also been found with a view the involvement of the orbitofrontal cortex as the turning up of desire in the matter of a payment storage of these associations (Schoenbaum and Roesch 2005), and involvement of the amygdala in the system (see also Fig...

  • YokianSi

    2018-02-14 05:29:53

    Sacral plexus and sciatic fright, as the Achilles tendon reflex intrepidity, are orgin- ated from L4, L5 and S1 irritate, while pluck fibers from L4, L5 and S1 spinal roots at one's desire carry on as sciatic nerve, superior gluteal irritate, dogsbody gluteal bottle etc. We acquire demonstrated that TFS via unparalleled TCREs (transcutaneously and transcra- nially) successfully abolished or reduced experimentally induced violent seizures and SE in rats, with slightest or no side effects (Besio et al...

  • PastorBrad

    2018-02-14 05:07:03

    All 4 of these children were taken from their mother who doesn't have custody and fled out of the county with them. July 4th they left from Lost Angeles airport and their final destination was Paris France. We do not know the whereabouts they may be now. They could be anywhere in the world. [img]https://intersnap.com/Missing-Kona-Kids.jpg[/img] Our Facebook page: https://www.facebook.com/KonasKids/...

  • georgettemr1

    2018-02-13 23:26:08

    Study my modish project http://love.dating.sexblog.pw/?post.marilyn best spanish dating sites best free gay dating site dating sites for seniors over 50 find sex in your area social networking site for sex...

  • TimothyPn

    2018-02-13 21:57:24

    An fascinating dialogue is value comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo topic but typically individuals are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers http://hellowh983mm.com...

  • Grubuzen

    2018-02-13 13:42:40

    Mittal G, Sahana DK, Bhardwaj V, Ravi Kumar MN (2007) Estradiol primed PLGA nanoparti- cles in compensation oral regulation: impression of polymer molecular load and copolymer fashioning on liberating behavior in vitro and in vivo. Tc85, a subset of the non-catalytic Gp85 contains, at least, a given oligosaccharide antenna, although 12 putative glycosylation sites be experiencing been identified in a cloned associate of the ancestors (Giordano et al. A decennium ago, identical some knew what this hiss contagion was [url=https://www...

  • Gorokzern

    2018-02-13 07:39:19

    Infect Immun 61:3636В­3641 R?os JF, Arboleda M, Montoya AN, Alarc?n EP, Parra-Henao GJ (2011) Plausible brote de trans- misi?n vocalized de enfermedad de Chagas en Turbo. Nursing Handling Nursing direction of the child with hydrocephalus drive woolly on maintaining cerebral perfusion, minimizing neurologic complications, maintaining adequate nutrition, promoting growth and increase, and supporting and educating the nipper and family. Action: Splits mucoprotein disulfide linkages; restores glutathione in APAP OD to protect liver-colored Dose: Adults & Peds [url=https://cambridgepads...